A gluténérzékenység (más néven lisztérzékenység, coeliakia) olyan vékonybélbetegség, amely a genetikailag erre fogékony egyénekben külső kiváltó anyag (a glutén, azaz a gabonafélék fehérjéje) hatására jön létre. Jellemzője a nyálkahártya károsodása, a vékonybél bolyhainak különböző fokú pusztulása. Emiatt a bél működésének hatékonysága csökken, ami természetesen nemcsak az emésztőrendszerre, hanem az egész szervezetre nézve káros hatással van.
Sajnos egyre több ismerősömnél diagnosztizálnak coeliakiat. Lisztérzékeny gyanús volt a nagyobbik lányom is, emiatt kényszerültünk egy ideig gluténmentes életmódra. Mi is kipróbáltuk, mert csak így tudtuk egyáltalán elérni, hogy megkóstolja. Az ízek tekintetében elég vegyes érzések uraltak, bár szerintem, ha muszáj, meg lehetne szokni. Egyetlen sarkallatos pontja volt az egésznek, az pedig a kenyérfélék, péksütemények. Mivel pont a glutén az, amitől a kenyér könnyű lesz, szépen megkel, és ez hiányzik a gluténmentes diétából, nem egyszerű olyan kenyeret sütni, ami tényleg finom. Bevallom, ez nekem sem annyira sikerült. De a sütemények terén annál inkább. Ezeket szeretném megosztani veletek, hátha néhány diétázni kényszerülőnek hasznára válik.
Linzer
Hozzávalók:
A hozzávalókat kimérjük, összegyúrjuk, és 1 órára hűtőbe tesszük.
Ezt követően a sütőt 180 fokra előmelegítjük, és kukoricaliszttel megszórt munkalapon a tésztát viszonylag vékonyra (3-4mm) kinyújtjuk, és tetszőleges formával kiszaggatjuk.
Sütőpapírral bélelt tepsibe téve 6-7 perc alatt megsütjük. Akkor jó, ha a tepsit megrázva már nem ragad rá a sütemény, de még nem barna a teteje. Ekkor még puha a tészta, de ha picit hűlni hagyjuk, egy kissé még tovább keményedik.
Kihűlés után tetszés szerinti lekvárral 2-t összetapasztunk, és azonnal fogyaszthatjuk.
2-3 gáztepsinyi mennyiség lesz ebből az adagból.
Brownie
Hozzávalók:
A csokit a margarinnal és az olajjal felolvasztjuk, és picit hűlni hagyjuk. Közben habosra keverjük a cukrot , a vaníliát és a tojásokat, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót, és jól elkeverjük. A végén folyamatos keverés mellett óvatosan, lassan csurgatva beleöntjük a csokis-margarinos keveréket.
Sütőpapírral bélelt kisméretű tepsibe tesszük, és 180 fokra előmelegített sütőben kb 30 percig sütjük.
Meggyes joghurtos piskóta
Hozzávalók:
A sütőt 180 fokra előmelegítjük, és a hozzávalókat alaposan összekeverjük. A masszát kikent, kukoricaliszttel megszórt, kisebb tepsibe öntjük, és 10 percig elősütjük. Ezután rászórjuk a meggyet, és további kb 35-40 percig, illetve tűpróbáig sütjük.
Palacsinta
Ez egy tényleg nagyon finom, hajszálvékony palacsinta, a "Gluténmentes édességek kezdőknek" c. könyvből származik.
Hozzávalók:
A tojást keverjük el annyira, hogy a sárgája és a fehérje egynemű legyen. Tegyük bele a cukrot, a sót, valamint 3 púpozott evőkanál kukoricakeményítőt (a kukoricakeményítő másképp viselkedik, mint az étkezési keményítő, ez a tojásban sem marad csomós).
Keverjük el (nyúlós masszát kapunk), majd 2-3 részletben engedjük fel a tejjel.
A palacsintasütőt kenjük meg pár csepp olajjal, forrósítsuk fel, és nagy lángon süssük ki a palacsintákat.
A tésztát mindig keverjük meg, mielőtt merítünk belőle, mert a keményítő leülepszik az aljára! Célszerű minden palacsinta előtt kenőtollal (-ecsettel) kikenni a serpenyőt, hogy megakadályozzuk a palacsinták leragadását!
Burgonyás-túrós pogácsa
Hozzávalók:
A burgonyát megtisztítjuk, felkockázzuk, és sós vízben megfőzzük. Utána összetörjük, tálba tesszük, és hozzáadjuk a kukoricalisztet, étkezési keményítőt, sót, margarint, és összemorzsoljuk.
Hozzáadjuk a túrót, az élesztőt és a tojást, és összegyúrjuk. Lágyabb tésztát kapunk, amit legalább 1 órára hűtőbe teszünk.
A munkafelületet kukoricaliszttel jól megszórunk, 1-2 cm vastagságúra óvatosan kilapítgatjuk a tésztát, és kukoricalisztbe mártott pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Sütőpapírral bélel tepsire téve tetejüket megkenjük tejjel, és megszórjuk reszelt sajttal.
180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 12-14 perc alatt megsütjük.
Köleses máktorta
Hozzávalók:
A melaszt és a tojásokat felhabosítjuk, hozzátesszük a vaníliát, citromhéjat és az olajat. Jól elkeverjük, majd hozzáöntjük a szódabikarbónával elkevert köleslisztet. Miután azzal is jól elkevertük, hozzáadjuk a darált mákot. Ha szükséges, fél-1 dl tejjel tovább higítjuk. Sütőpapírral kibélelt, formába tesszük, és180 fokra előmelegített sütőben kb 30 percig (tűpróbáig) sütjük.
Aki nem szereti a mákot, szerintem nyugodtan kipróbálhatja darált mandulával vagy dióval is.
Amarant golyók (sütés nélkül)
Hozzávalók:
A vajat az étcsokoládéval összeolvasztjuk, és a többi összetevővel eggyütt összekeverjük. Legalább fél órára hűtőbe tesszük, hogy picit megdermedje, majd tetszőleges méretű golyókat formálunk a masszából. Ízlés szerint belehempergethetjük natúr kakaóporba vagy kókuszreszelékbe, tortadarába, stb.